Laminat parke döşetmeye karar verdiniz ve bir satıcıya gittiniz. Daha renk seçmeye başlamadan önünüze...

Satıcı malını satmak için zaten bir sürü şey söylüyor. Siz de paketleri inceliyorsunuz iş daha da karmaşık. -Aman deyip, kaderinize razı olup herhangi birini döşetebilirsiniz. Belki hepten vazgeçip gidersiniz.

Burayı okuduktan sonra parkenizi çok rahat seçeceksiniz ve kalitesinden emin olacaksınız.

Şimdi:

İlk önce Çin malı kalitesiz bir laminat almamaya gayret edelim, çünkü duyduğuma göre üreformaldehit kullanıyorlarmış (yani bildiğimiz gübre karışımı). İçinde gübre olan bir parkeyi almak istemeyiz herhalde. Çin malı olduğu halde üzerinde "made in Germany" yazıyor olabilir. (sırf Çin malı olduğu için değil,kaliteli Çin malı da olabilir.)
Çin malı laminat parkelerin en belirgin özelliği yüzey kısmının olağandan daha parlak oluşudur.

(Satın alacağınız parke üzerinde menşeinin açıkça yazılmış olmasına dikkat edin. Made in ..... şeklinde yazmalıdır. İçerisinde Germany kelimesi geçen başka bir cümle kurulmuş olabilir. made by German tecnology gibi cümlelere aldanmayın)
İkinci olarak döşeteceğimiz parkenin devri, sınıfı önemli değil (eve döşenecekse), özellikle devrini sormayın bile. Size 12500 ila 15000 arasında bir devri söylenecek. Sizde neresinde yazıyor diye sorun ve ambalaj üzerinde arayın bakayım devri ile ilgili bir şey bulabilecek misiniz?

Parkenizi sadece katalogdan beğenmeyin. Bizzat parkenin kendisini inceleyin. Birbirine kilitleyin ve ek yerlerini nasıl kapattığına dikkat edin. Ek yerlerinde boşluk ve seviye farkları olmamalıdır.


Diğer Haberler